Що таке IDE

Почнемо в офіційного визначення. IDE – Integrated Development Environment – Інтегроване Середовище Розробки – комплексне програмне рішення для розробки програмного забезпечення.

Нічого занадто складного. Почнемо з простого. Хто такий програміст? Напевно, це людина, яка створює програми. Чи повністю, чи частково, але бере участь в розробці ПЗ.

А що таке комп’ютерна программа? Звісно, в реальному житті все складніше, але, наразі нам вистачить наступного ствердження: программа – це певним чинов опрацьований текст, який містить інструкції для керування процессами в комп’ютері.

Тобто програміст за допомогою тексту дає комп’ютеру послідовність команд:
– напиши “привіт”;
– потім запитай “скільки буде 2 + 2?” та чекай на ввід числа;
– якщо відповідь дорівнюватиме 4, то скажи 10 разів “ура”;
– якщо ні, то напиши “в тебе складнощі з арифметикою”
.

Можливо це здається занадто простим, але повірте мені, майже всі програми світу описуються приблизно так само.

Часто в розробці програмного забезпечення беруть участь декілька програмістів. Великі проекти розробляють цілі команди. Складність і об’єми коду збільшуються разом із приростом функціональності продукту. Тому на допомогу програмісту приходять IDE.

Go код в IDE Visual Studio Code

На малюнку зверху можно побачити як виглядає IDE. Це такий собі текстовий редактор, який робить написаний код більш наглядним і зрозумілим. Підкреслює різним кольором певні типи та, службові слова і т.д.

Звісно, ніхто не забороняє писати текст у більш звичному редакторі, такому як Блокнот что Word. Але це насправді не зручно, бо тільки спеціалізована IDE вже на самому початку підкреслить вам помилки і запропонує обрати правильні команди. Підключить необхідні додаткові пакети і дозволить повністю контролювати виконання програми. І це тільки декілька прикладів. Насправді, для програміста IDE це як улюблені домашні капці – зручні і теплі як ніякі інші…

Чи залежить вибір IDE від обраної мови програмування?

Так, звісно! Але й ні! Поясню 🙂
Існують IDE вузького профілю і мульти-профільні. Тобто деякі підтримують тільки одну мову програмування, а інші можуть запропонувати використовувати декілька. Але зазвичай вам доведеться вказати на чому само ви плануєте писати код, якщо хочете, щоб IDE коректно відпрацьовувала.

Так само можно умовно поділити IDE на платні і безкоштовні. Звісно, що останні мають більше функціональності і тривалу підтримку з боку розробників, але і безкоштовні також тримають марку. Наприклад, одна з найвідоміших IDE – Visual Studio Code від компанії Microsoft. Вона підтримує велику кількість мов програмування завдяки встановленню розширень. Має приємний інтерфейс і досить не складна в освоєнні.

Тож, як завжди, для кожної з мов програмування є певні лідери. Так, наприклад, для Python, дуже зручною виявляється PyCharm від JetBrains. WebStorm – чудовий вибір для JavaScript розробника, а Microsoft Visual Studio обирають C++ програмісти.

Фінальний вибір за вами. Навіть платні IDE мають безкоштовний пробний період саме для того, що би змогли визначитись, що подобається саме вам.